СУМАРНО ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА ЗАПЛАТИ

СУМАРНО ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА ЗАПЛАТИ

Мнениеот fifilota на 11.03.2009 10:29

АЗ ИМАМ ТАКОВА ЗАПИТВАНЕ КЪМ ЗНАЕЩИТЕ
ИЗЧИСЛЯВАМ ТР.ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ НА НОРМЕНИ РАБОТНИЦИ И НА ЩАТНИ РАБОТНИЦИ КОИТО СА НАЗНАЧЕНИ ПО ТРУДОВ ДОГОВОР С КОД ОСИГ. 01, НА 8-ЧАСОВ РАБ. ДЕН.
РАБОТОДАТЕЛЯ ИЗДАВА ЗАПОВЕД ,ЧЕ ПО ПРОИЗВОДСТВЕНА НЕОБХОДИМОСТ НА ФИРМАТА
ВСИЧКИ ТЕЗИ РАБ. ДА ПРЕМИНАТ НА РАБ.ВРЕМЕ - ПО ГРАФИК И НА СУМАРНО ИЗЧИСЛЯВАНЕ
НА ЗАПЛАТИТЕ.НЕ САМ ИМАЛА ТАКАВА СИТУАЦИЯ-ДО СЕГА СИ БЕШЕ ЛЕСНО.
КАК ДА ИМ ПЛАЩАМ СЕГА? :?: АМИ ТО СИГОРНО ЩЕ ИМА И ИЗВЪНРЕДЕН ТРУД :?:
КАК ДА СЕ СПРАВЯ? АМИ ДЕКЛАРАЦИЯ ОБР. 1?НЯКОЙ ДА МЕ СВЕТНЕ, МОЛЯ ВИ !
fifilota

Re: СУМАРНО ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА ЗАПЛАТИ

Мнениеот Yasena на 11.03.2009 10:45

Сумираното изчисляване представлява форма на изчисляване на работното време, при която установената нормална продължителност на работното време, се спазва средно за определен по-продължителен /от деня и седмицата/ период от време. Периодът на отчитане се установява от работодателя, като той може да бъде седмичен, месечен или друг календарен период, който обаче не може да бъде повече от 6 месеца.
При сумирано изчисляване на работното време работодателите разработват графици за работното време.
Изчисляването на работното време става в края на периода на отчитане, като се сравняват действително отработените часове (след превръщането на нощните часове в дневни )* и установената нормална продължителност на работното време за същия период.
*При сумирано изчисляване на работното време нощните часове се превръщат в
дневни с коефициент, равен на отношението между нормалната продължителност на
дневното и нощното работно време, установени за подневно отчитане на работното
време за съответното работно място.
Дали служителят е положил извънреден труд се установява в месеца на отчитане след сравняване на законоустановения брой работни часове за периода и действително отработените, след преизчисляване на нощтните часове в дневни.
При подаване на Декларация 1, лицата работещи на сумирано изчисляване се подават с "вид осигурен" код 16, а данни за отработени дни и часове не се попълват, а в т.16 се попълва 20000. След изтичане на периода на сумираното отчитане на работното време се подава нова декларация, като в т. 1 "Код корекция" се попълва "К". В позиции 1, 2, 3, 4 и 5 на т. 16 се попълват преизчислените работни дни в осигуряване за всеки месец.
Аватар
Yasena

Мнениеот fifilota на 11.03.2009 13:25

МНОГО ВИ БЛАГОДАРЯ! БЯХТЕ ИЗЧЕРПАТЕЛНИ И ЕКСПЕДИТИВНИ.
ЧУДЕСНИ СТЕ!
fifilota

Мнениеот Natgeorgieva на 12.07.2010 11:25

A проблем ли е ако декл.обр.1 се подава всеки месец с код вид осигурен 01 и дните и часовете са точните работни дни в месеца, няма превишение, просто така правя графиците да няма превишение дори работят по малко от норматива в месеца, през празнични дни работи собственика. Има заповед за сумирано изчисляване на раб.време, защото обекта работи и събота и неделя, изравняването да се прави на 4 месеца.
Natgeorgieva

Мнениеот Yasena на 12.07.2010 12:01

Защо периодът на отчитане е различен от 1 месец в такъв случай? :roll: Няма смисъл ... Според указанията за Д1 е грешка.
Аватар
Yasena

Мнениеот Natgeorgieva на 12.07.2010 15:14

Може и да е грешка, но то с тия кодове корекция след това повече се усложняват нещата. По добре да си поправя заповедта за период на отчитане 1 месец, отколкото да подавам с код 16 после корекции и т.н. за нищо .. графиците съставям така , че дните да не превишават а и двамата работника са роднини на шефа така че какво да си услонявам работата.. за никакви пари..нали и аз съм роднина.. :lol:
Natgeorgieva

Мнениеот Yasena на 12.07.2010 16:22

И според мен това решение е най-правилното. Идеята на сумираното отчитане за повече от месец не работи във Вашия случай и наистина се получава излишно усложняване. ;)
Аватар
Yasena

Мнениеот Natgeorgieva на 12.07.2010 18:15

Благодаря!
Да Ви споделя и смените(графиците) как съм разпределила, да не би там да имам грешка в почивките. Обектът работи от всеки ден от 06.30 до 21 часа. Работят 3 лица, по два дни първа смяна 1 ден почивка 2 дни втора смяна пак 1 ден почивка и така се редуват. всяка смяна е 8 часа. Напр. за м. 06 всички имат по 20 дни работни, но за обр.1 съм посочила 22 дни и 176 часа и с код 01. Единият от трите лица е собственик и ако се надвишават дните пиша че той е работил повече, нали е собственик няма значение и денонощно да работи! :roll:
Natgeorgieva

Мнениеот kremi на 26.08.2010 17:39

[quote="fifilota"]МНОГО ВИ БЛАГОДАРЯ! БЯХТЕ ИЗЧЕРПАТЕЛНИ И ЕКСПЕДИТИВНИ.
ЧУДЕСНИ СТЕ![/quote]
kremi

Мнениеот emilem на 01.11.2010 16:51

Относно Декларация обр.1 и сумираното отчитане на работното време искам да попитам: примерно, ако периода на отчитане е 3 месечен. Аз си подавам всеки от 3-те месеца декларация с код 16. На т.16 попълвам 20000. И след като подам и третата декларация за 3-тия месец, подавам и три декларации с код корекция за всеки от трите месеца вече с код 01 за вид осигурен, преизчислени дни за всеки месец и също попълвам и извънредния труд за всеки месец. Това, че попълвам извънредния труд за всеки месец малко не ми се връзва, защото нали уж идеята за сумираното изчисляване на раб.време е да се компенсира извънредния труд, а тук аз пак го подавам за всеки месец. Правилно ли съм разбрал как се попълват декларациите с извънредния труд и ако не ще съм благодарен ако ми отговорите.
emilem

Следваща

Назад към ТРЗ