Срокове и задължение за подаване на Д1 и Д6

Срокове и задължение за подаване на Д1 и Д6

Мнениеот meryk на 25.02.2009 10:48

Здравейте! С риск да задам вероятно глупави въпроси ще помоля за вашето съдействие. Така и не разбрах след препрочитане на нормативни документи:
1. В какви срокове се подават Д1 и Д6 по-специално за трудовите договори;
2. Ако в дадена фирма управителят не внася осигуровките, които дължи, подават ли се Д1 и Д6?
Благодаря предварително.
meryk
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25.02.2009 09:40

Re: Срокове и задължение за подаване на Д1 и Д6

Мнениеот welisa21 на 25.02.2009 11:08

Здравейте!
Декларация обр. 1 се подава в НАП от работодатели, осигурители и техните клонове и поделения - за всеки календарен месец не по-късно от деня, следващ деня на възникване на последното задължение за внасяне на вноските за този месец, освен при изплащане на аванс, който не е единствено плащане за месеца.
От самоосигуряващите се лица - не по-късно от 10 дни след внасянето на дължимите осигурителни вноски за съответния месец.
От осигурителите и клоновете и поделенията им за лицата, работещи без трудови правоотношения - не по-късно от 10 дни след изтичане на срока по чл. 7, ал. 6 КСО.
Декларацията обр.6 се подава в компетентната ТД на НАП не по-късно от последния работен ден на календарния месец, през който е възникнало задължението за внасяне на вноските и данъка за съответния месец.
При попълване на данните се включва сумата на дължимите и/или внесени осигурителни вноски върху изплатените възнаграждения за работа без трудови правоотношения, към момента на подаване на декларацията.
Ако не внасяте осигуровки няма какво да декларирате и съответно не подавате информация.
Вижте указанията за полълване на Декларация 1 http://www.msoft-bg.com/word/2009/file_1563.doc и Декларация 6 http://www.msoft-bg.com/word/2009/file_1556.doc.
Аватар
welisa21
 
Мнения: 207
Регистриран на: 19.11.2008 17:01

Re: Срокове и задължение за подаване на Д1 и Д6

Мнениеот meryk на 25.02.2009 13:44

welisa 21, благодаря ти за отговора. Отн. Д1 аз също съм чела написаното, но да си призная ми е доста сложно за разгадаване. Кой е този ден, следващ деня на възникване на последното задължение за внасяне на вноските за този месец? Поне на мен ми звучи неразбираемо. И понеже въпросът ми е най-вече за осигуровките по трудови договори значи ли, че след като работодателят има право да плати заплатите за месеца до края на следващия, именно последния ден на месеца е този ден на възникване на последното задължение за внасяне на вноските за този месец???????
meryk
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25.02.2009 09:40

Re: Срокове и задължение за подаване на Д1 и Д6

Мнениеот welisa21 на 25.02.2009 15:29

Ако начислявате заплатите сега, а ги изплащате в следващ месец, Декларация обр.1 подавате в деня, когато ги начислявате или най-късно на следващия ден. Декларация обр.6 подавате до края месеца, в който изплащате възнагражденията.
Аватар
welisa21
 
Мнения: 207
Регистриран на: 19.11.2008 17:01

Re: Срокове и задължение за подаване на Д1 и Д6

Мнениеот meryk на 25.02.2009 16:29

Много благодаря
meryk
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25.02.2009 09:40

Re: Срокове и задължение за подаване на Д1 и Д6

Мнениеот Veni на 11.03.2009 14:27

А в бюджетното предприятие заплатите се изплащат месец за месец. Тогава в какъв срок се подава образец 1?
Veni
 

Re: Срокове и задължение за подаване на Д1 и Д6

Мнениеот Yasena на 11.03.2009 14:46

Цитираните по-горе указания важат и в този случай. Няма по-различни указания за срокове и ред за подаване на Декларация обр.1 за бюджетни предприятия.
Аватар
Yasena
 
Мнения: 78
Регистриран на: 19.11.2008 17:01

Re: Срокове и задължение за подаване на Д6

Мнениеот steliniq на 23.11.2009 09:25

Извинете че се намесвам в разговора само като гост, но искам да попитам декл. 6 се подава задължително до края на месеца независимо дали са платени или начислени.Ако са само начислени се подава с код 2 до края на месеца дез сумата за ДДФЛ-то.А когато се внесат тогава се подава пак декл.6 с код 3 само със стойността на ДДФЛ-то и за дата се пише датата на плащането.
Въпроса ми е: в какъв срок се подава декларацията със стойност само за ДДФЛ?
steliniq
 

Re: Срокове и задължение за подаване на Д1 и Д6

Мнениеот welisa21 на 24.11.2009 11:35

Сроковете са посочени в Указанията за попълване на Декларация обр. 6 - Декларацията се подава в компетентната ТД на НАП не по-късно от последния работен ден на календарния месец, през който е възникнало задължението за внасяне на вноските и данъка за съответния месец. До края на месеца, в който сте платили трудовите възнаграждения подавате Декларация 6 само с ДОД, с код 3 и съответно превеждате данъка.
Аватар
welisa21
 
Мнения: 207
Регистриран на: 19.11.2008 17:01

Re: Срокове и задължение за подаване на Д1 и Д6

Мнениеот гост на 01.11.2011 13:34

Здравейте,

да разбирам ли, че ако изплащам заплатите в последния ден от месеца, но съм подала декларация 1 на първо число на следващия месец не съм в нарушение, понеже съм спазил изискването да бъде подадена най-късно на следващия ден, но ако подам декл.6 на първо число на следващия месец, то тогава съм в нарушение, понеже не е подадена в срок до края на месеца?
гост
 

Следваща

Назад към Осигуряване



Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron